Časť šestnásta alebo Do čoho kakať?

Kakanie. Normálne. Bez okolkov. Bez všelijakých „slušných“ pomenovaní. Všetky deti kakajú. A všetky matky túto tému chtiac či nechtiac rozoberajú. To, do čoho deti kakajú, už rozoberajú menej. Mne to ale príde ako podstatná vec, preto ak pre vás nie sú všetky plienky iba „pampersky“, čítajte ako sme sa s tým vysporiadali my…

Skôr než som otehotnela, poznala som dva druhy plienok. „Pampersky“ – rozumej všetky jednorazové plienky a látkové plienky. Prišiel však deň D a ja som si potrebovala nakúpiť plienky do pôrodnice. A nastala dilema aké. Povedala som si, spýtam sa nejakej inej skúsenej mamy (pozdravujem Kika :)) a tá mi poradila Pampers premium care. Že sa osvedčili a nemajú s nimi žiadny problém. Tak som teda nakúpila. Tiež sme s nimi nemali žiadny problém. Bola som dokonca uchvátená, že existuje niečo ako „signalizačný pásik“, ktorý svojím sfarbením namodro signalizuje pocikanú plienku.

Harvey však už počas tehotenstva rozprával, že by chcel používať látkové plienky. Predsa len, že je to ekologickejšie. A ja som síce súhlasila ale stále som sa tomu vyhýbala, pretože sa mi to zdalo komplikované. To som však ešte nevedela, že „látkovanie“ dnes už neznamená iba používať tie klasické štvorcové biele látkové plienky. Je to vlastne nosenie pekných farebných nohavičiek, do ktorých podľa svojho uváženia či potrieb bábätka vkladáte buď látkovú plienku alebo inú vkladačku alebo dokonca existujú nohavičky tzv. „AIO“, ktoré sú all in one a teda nepotrebujete žiadnu vkladačku. Tiež ma prekvapilo, že sa už nemusia vyvárať ako to robili naše mamy ale stačí ich oprať v práčke. Tak si to teda Harvey naštudoval a jedného dňa prišiel s takýmito všakovakými plienkami domov, aby som ich vyskúšala dať Sabínke. Mala vtedy tuším asi dva týždne.

Ja síce fandím tomu, že sú ekologické ale rozhodla som sa ich používať na striedačku s „pamperskami“ a iba vtedy, keď sme doma. Vonku mi to nepríde jednoducho praktické. A keďže sme so Sabínkou trávili (a stále trávime) veľa času mimo domu, naše používanie látkových plienok vs. pampersiek bolo asi 30:70. Ale dobre, hovorila som si, že lepšie ako nič.

Neskôr som v obchode (v Yeme) zbadala, že nejaké jednorazové plienky o sebe tvrdia, že sú ekologické. Boli to plienky ECO by Naty. Pre mňa niečo nevídané. Zistila som, že sú nielen šetrnejšie k životnému prostrediu ale aj k pokožke bábätka. A čo ma najviac dostalo bolo, že vôbec nepáchli ako pampersky. Prirovnala by som to asi k parfumovanej vložke. Proti gustu žiadny dišputát ale myslím si, že telu je prirodzenejšia tá neparfumovaná (alebo žiadna ha ha ha :D). Takže sme vyskúšali a vyzeralo to fajn. Čo ma však nakoniec odradilo od ich používania bola trochu vyššia cena.

Onedlho na to som zistila, že aj v DM-ke majú nejaké „zdravé plienky“ a ešte majú aj pekný dizajn. Boli to celkom známe Kolorky. Tiež sme vyskúšali ale nejako Sabínke veľkostne nesedeli a viackrát ich aj precikala. Nedávno sme ich skúšali znova ale žiadne zmena. Škoda, do tretice už asi skúšať nebudeme.

Medzičasom sa na trhu objavili plienky Pampers Pure, ktoré o sebe tvrdia, že sú tiež ekologické. Tak som tiež vyskúšala. Výsledok? Stále mi na nich niečo smrdí. Takže ani tieto ma nepresvedčili.

No a nakoniec mi jeden môj kamarát odporučil stránku www.bezvaplienky.sk (čo mi pripomína, že musím objednať plienky :D). A tým sa mi otvoril úplne nový svet :D. Ale nie. Len som tam objavila naše osudové plienky. A síce plienky Baby Charm. Plienky, ktoré sú ekologické, nesmrdia, sú cenovo celkom zvládnuteľné a čo ma najviac prekvapilo, že sú veľmi tenké, čiže v prebaľovacej taške alebo hocikde inde nezaberajú veľa miesta. Tieto používame dodnes a sme veľmi spokojní.

Na okraj ešte spomeniem celkom populárne plienky Lupilu z Lidla. Tie sme vyskúšali v čase núdze, keď neboli na výber iné a nemôžem povedať nič zlé. Prekvapivo nesmrdia a vyzerá, že aj savosť majú dobrú ale nie sú to jednoducho naše osudové plienky :D.

A keď už sme pri plienkach, s nimi celkom úzko súvisia aj vlhčené obrúsky. Začínali sme klasicky s „pampersovými“. A vydržalo nám to asi mesiac. Potom Harvey niekde vyčítal, že by sme mohli začať používať aj ekologickejšie riešenie a objavili sme Perlan. A to vám poviem je jedna pecka! Budem citovať konkrétne z popisu na stránke:

„Perlan je netkaná textília s atestom pre styk s detskou pokožkou. Je hojne využívaný v českom zdravotníctve. Možno ho prať v práčke bez toho, aby sa poškodil. Až ho nebudete potrebovať na umývanie detskej pokožky alebo ako utierku, podbradník, podložku či uterák, môžete ho využiť ako veľmi savú handričku na umývanie riadu alebo okien. Perlan je ľahko ekologicky odbúrateľný, takže ho po použití vyhoďte napríklad na kompost a počas niekoľkých týždňov sa rozloží. Netkané textílie v poslednej dobe stále viac nahrádzajú klasické textílie vo všetkých odvetviach, kde sa kladie veľký dôraz na hygienickú nezávadnosť a ľahkú ekologickú likvidáciu.“

Ja osobne si myslím, že je to určite zdravšie ako parfumované vlhčené obrúsky a zase ďalšia chémia na pokožku bábätka. Stačí len nastrihať, prípadne už kúpiť nastrihané a namočiť do vody. A môžete ich aj spláchnuť do záchoda či dokonca oprať a použiť viackrát. Šetrí prírodu a vašu peňaženku rozhodne tiež. Niekto mi teraz môže argumentovať, že je to nepraktické na cesty. Myslím, že sa to dá skĺbiť a zobrať si navlhčené perlany do nádobky, kde tak rýchlo nevyschnú ale áno, ja tiež nie som iba jednostranne zameraná a v kočíku používam vlhčené utierky Waterwipes, ktoré obsahujú 99,9% vody a sú bez chemikálií. Páči sa mi balenie po 10 ks, pretože mi zbytočne nezaťažujú tašku ku kočíku, ktorú mám aj tak vždy plnú.

Takže toľko o kakaní. Ak vás zaujíma „látkovanie“ a máte v tom ešte chaos, odporúčam pozrieť sa TU a zároveň vám so všetkým ochotne pomôžu na FB stránke Nosíme látkové plienky. Všetky linky z dnešného článku vám uložím do sekcie Tipy na dobré vychytávky a ak vás hocičo ohľadom kakania, plienkovania a utierania zaujíma, kľudne sa ma spýtajte :).

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *