Časť osemnásta – toto si prečítajte!

Nikdy som nebola nejaký milovník čítania či knihomoľ ale keď ma niečo zaujalo, vedela som knihu „zhltnúť“ aj za víkend. Čo je na moje pomery extrémna rýchlosť. Myslím, že pred pôrodom to bola naposledy kniha Päť jazykov lásky (tú mimochodom odporúčam do každého páru či manželstva. Až som ústa otvárala ako som nás tam oboch našla! Ak chcete, kľudne vám požičiam.) a potom bolo dlho ticho.

Zrejme mi nebolo dopriate čítať si knižky po večeroch, keďže Sabínka v noci nespala (a stále nespí poriadne ale o tom v inom článku) a zrejme mi nebolo dopriate čítať ani knižky cez deň, pretože jej spánok bol najmä v kočíku a kočík sa musel vždy hýbať. Naozaj som to skúšala ale jednou rukou tlačiť kočík a druhou rukou čítať knihu som nevedela celkom dobre skoordinovať s tým, aby som dávala pozor na cestu :D.

Prišli však isté okolnosti, ktoré ma „prinútili“ siahnuť po nejakej knižke. Tou prvou, ktorá mi zásadne pomohla v mojej novej roli rodiča bola knižka Rozvíjej se děťátko. Ako som sa k nej dostala? Sabínka mala trošku problém so záklonom hlavičky. Keď sme ju držali zvislo na rukách, veľmi sa nám zakláňala. Riešila som to aj u doktorky a odporučili nám kojeneckú gymnastiku a vojtovu metódu. Nič príjemné. Ale ako sa hovorí, že všetko zlé je na niečo dobré, aj toto nás asi malo niečo naučiť. A síce ako manipulovať s bábätkom, a že všetko má svoj čas. Tak by som asi zhrnula to, čo som si najviac z tejto knižky odniesla. Je v nej pekne opísaný psychomotorický vývoj dieťaťa, konkrétne rozvoj sluchu, sociálny a citový vývoj, rozvoj zraku, rozvoj hrubej a jemnej motoriky, rozvoj reči a rozumový vývoj dieťaťa. V každej časti sa dozviete, ako má v tej danej oblasti bábätko mesiac čo mesiac napredovať. Asi najužitočnejšie pre mňa bolo ako držať bábätko. Možno vám to príde smiešne, že to predsa viete, že treba držať hlavičku a podobne ale omyl! Koľkí z vás vedeli, že sa neodporúča držať bábätko vo zvislej polohe do 9. mesiaca, pretože má ešte ťažkú hlavičku, ktorá mu tlačí v tejto polohe na chrbticu? A koľkí z nás to robia. A tu môžete vidieť aj nejaké ďalšie správne a nesprávne polohy, ako držať bábätko.

Kniha je primárne je určená pre rodičov dieťaťa do jedného roka a ja ju naozaj vrelo všetkým odporúčam. Na moje odporúčanie si ju zaobstarali už dve mamičky. Budem rada, keď ich bude viac a zároveň bude viac aj spokojných a zdravých bábätiek 🙂

Druhá, myslím, že oveľa známejšia kniha, ktorá sa mi, bohužiaľ, dostala do rúk trochu neskôr ako mala je Psychológia pre milujúcich rodičov. Asi ju mnoho z vás už pozná alebo ste o nej minimálne počuli. Krásne opisuje, ako sa dajú prežiť „krízy“ rodičov náročnejších bábätiek bez použitia drastických metód, ktoré počúvame od našich rodičov, ako sa správať k bábätku, aby sme z neho vychovali šťastného človeka a mnoho ďalšieho a zároveň všetko podložené výskumami. Je určená pre deti do jedného roka, preto som písala, že sa mi dostala do rúk neskôr (Sabínka mala asi 15 mesiacov) ale našla som si tam predsa to, čo ma zaujímalo. U nás je to jednoznačne téma spánku, ktorú sa vám chystám samostatne napísať v inom článku a možno aj v dvoch. Táto knižka mi pomohla pochopiť napríklad to, že každé dieťa vie prespať celú noc v inom veku a ja to nijakou zaručenou metódou neviem urýchliť. Takže stále čakám :D. Ale teraz vážne. Ak si nie ste istí, či to, čo vám hovorí okolie je zároveň aj správne pre vaše bábätko, ak sa pri niečom, čo robíte so svojím bábätkom necítite komfortne a vo vnútri vás to zraňuje a máte pocit, že ste zlá mama, prečítajte si túto knižku. Netreba celú. Vyberiete si kapitolu, ktorá vás zaujíma. A tu je niečo pekné, čo som si poznačila a chcem sa s vami o to podeliť:

Posledná knižka nie je taká echt mamičkovská ale tiež veľmi známa. Volá sa Najděte si svého marťana. Keby som v skratke mala povedať, o čom je knižka, tak o psychológii seba samého. Okrem toho je v nej však kapitola venovaná špeciálne deťom a ich vzťahu s rodičmi. O tom, ako je dôležité všetko podstatné deti naučiť do ich šiestich rokov, o tom, ako je dôležitý vzťah matky s dieťaťom a mnohé ďalšie. Ja som si z nej vzala to, že by som sa mala Sabínke viac venovať. Menej „lacnej“ zábavy – obchodné centrá, televízia, mobil a viac skutočných zážitkov. Viac lásky, pretože lásku mamy dieťaťu nikto nikdy nenahradí. Pripájam malú ochutnávku:

Aj keď všetky tieto vyššie spomínané knižky mi v mnohom pomohli, zároveň som v každej našla niečo, s čím som nie úplne súhlasila. A to je v poriadku. Každá mama vie, čo je pre jej dieťa najlepšie a žiadna kniha nie je recept na všetko. Budem rada, ak vás tento článok inšpiroval alebo mi prípadne odporučíte nejaké ďalšie knižky. Najbližšie mám v pláne Klub nerozbitných detí a Krotitelia displejov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *