(sponzorované)
Momentálne je typická sychravá jeseň a navyše všade vôkol nás zúri koronavírus. Všetci sme teda v období, keď sa snažíme chorobám vyhnúť alebo už s chorobou bojujeme. A tak som sa rozhodla, že napíšem niečo (nielen) o detských chorobách, ako sme s nimi bojovali my a ako sa im snažíme vyhýbať…
Prvá choroba…
Toho som sa veľmi bála. Kedy to príde? Ako to bude prebiehať? Budem vedieť čo mám robiť? Kedy mám ísť k lekárovi? Pamätám si to však celkom presne. Bola tiež sychravá jeseň a ja som dostala dosť veľkú nádchu. V obave, aby to nechytila odo mňa aj Sabínka, bola som si v lekárni prvýkrát v živote kúpiť rúško (to som ešte netušila, že o dva roky to bude must have výbava). Snažila som sa teda po byte chodiť v rúšku, najmä pri kojení, keď bola pri mne najbližšie. Ale teda neviem, či som ho nasadila neskoro alebo sa tomu jednoducho nedalo zabrániť ale bolo to presne v deň Sabínkiných prvých menín, keď som si všimla, že má červené očká a plný nos. Intuitívne som siahla po odsávačke hlienov (po slovensky sopľov :D). Na trhu je ich toľko, že som nevedela, ktorú kúpiť ale ohúrila ma tá, ktorá sa dá napojiť na vysávač. To predsa musí byť pecka, nemusím tie sople ťahať do seba ale odsaje to vysávač. Tak som kúpila odsávačku Ceumed. Realita však bola taká, že som ju na vysávač napojila asi raz. Prvý a posledný. Prečo? No celá tá procedúra s ťahaním vysávača a hlavne odsávať treba často aj v noci a to som si naozaj nevedela predstaviť ako v tom panelákovom tichu zapínam vysávač. Takže už iba bez vysávača. Prvý soplík sme teda zvládli iba s pomocou odsávačky a v noci s vyvýšením postieľky, aby soplíky stekali.
Ďalšia moja nočná mora bola prvá teplota. Sabínka mala zvýšenú teplotu prvýkrát po očkovaní. Je to bežné a preto ma to až tak nevystrašilo. „Skúsené matky“ mi poradili nakúpiť čípky (teda vraj spisovne čapíky ale ja to poznám celý život ako čípky, prepáčte :D) a sirup, a tak som sa cítila pripravená. A myslím, že som aj bola. Čípok zabral a teplota klesla. Odvtedy sme s teplotou v spolupráci s čípkami už párkrát bojovali a, chvalabohu, vždy úspešne. Naša pediatrička nám však poradila jednu vec – liek od teploty dávame až keď teplota vystúpi nad 38 stupňov Celzia. Dovtedy telo s chorobou bojuje a nie je správne hneď pri 37 stupňoch nasadiť lieky. A ešte som sa dozvedela jednu fintu – štandardne je na čípkoch napísané, že sa smú používať každých 6 hodín. Keď však striedate dve rôzne účinné látky, môžete ich vystriedať aj po 4 hodinách. Konkrétne mám na mysli Paralen, kde je účinná látka paracetamol a Nurofen, kde je účinná látka ibuprofén. Niekomu tiež vyhovuje sirup, ten sa ale od teploty u nás veľmi neosvedčil, nakoľko to v polospánku nikdy celé nevypila.
Okrem soplíkov a teploty sme si „vyskúšali“ už aj kašeľ. Suchý aj vlhký, dusivý aj taký, z ktorého sa Sabínka až povracala. Lieky na kašeľ som vždy konzultovala aspoň telefonicky s pediatričkou, pretože nemám istotu v tom, či tie kašle viem od seba dobre rozoznať. Ale čo je dôležité, že sme popri klasických liekoch vždy skúšali aj „babské rady“. Mne ako dieťaťu mama dávala pri kašli na lyžicku maslo s medom. Nechutilo to bohvieako ale keďže Sabínka nemá problém na raňajky jesť iba samotné maslo, chutilo jej to. Ďalší recept by som ja do úst nikdy nedala, pretože mi je na vracanie už len z tej vône. Ale vraj to veľmi pomáha. Cibuľový sirup. Harvey ho často robieval aj sebe, tak sme ho vyskúšali dať aj Sabínke a čuduj sa svete aj to jej chutilo! Pre tých, čo to nepoznajú, stačí iba nakrájať cibuľu a zasypať ju cukrom. Cibuľa pustí šťavu a tú potom dávame chorému.
Ako posilňujeme imunitu?
Z klasických vitamínov Sabínka ešte stále užíva vitamín D a okrem toho sa to snažíme veľmi nepreháňať s opatrnosťou. Ako to myslím? Napríklad s čistotou. Nežijeme v sterilnej domácnosti. Ako by sme aj mohli, veď máme psa, ktorý pĺzne a chlpy sa u nás vyskytnú hocikde. Nepreháňame to ani s obliekaním. V lete sa kúpeme v banskoštiavnických tajchoch. Stretávame sa s inými deťmi. Navštevujeme krúžok v detskom centre. Chodíme veľa von, na detské ihriská a myslím si, že Sabínka má dosť pohybu. Takže snažíme sa to riešiť a podporovať skôr takto „prirodzene“. A tiež sa samozrejme snažím, aby mala Sabínka každý deň dostatok zeleniny a ovocia.
Nikdy som sama nejaké výživové doplnky nebrala, pretože sa poznám a určite by som ich nedokázala brať pravidelne (tak ako mi márne každý deň svietila na mobile pripomienka „D vitamín“, ktorého mám vraj žalostne málo, až kým mi ju Harvey nezrušil, že to aj tak nemá význam :D) a tým pádom neviem, či by to malo nejaký účinok. Ale budem sa snažiť na tom pracovať :). Bola som však milo prekvapená, že okrem štandardných „marťankov“, ktorých som poznala z reklamy je už možnosť dostať na trhu aj čisto prírodné výživové doplnky pre deti, po ktorých by som vám určite odporúčala siahnuť ak ste aspoň z časti tiež „eko bio raw matka“ ako ja :D. Objavila som značku Terezia, ktorú vyrábajú naši českí bratia, a ktorá ponúka viacero 100% prírodných produktov na podporu imunity detí či dospelých. Zo všetkých spomeniem najmä sirup Hliviačik, ktorý má naozaj 100% prírodné zloženie a obsahuje iba jablkovú, hruškovú a rakytníkovú šťavu a prášok hlivy ustricovitej.
Takže možnosti sú. Také či onaké. Každý si môže vybrať čo mu vyhovuje. A myslím, že sa všetci v jednom zhodneme, že posilňovanie imunity je v týchto časoch mimoriadne dôležité. Ak ste sa dočítali až sem, som rada a všetkým vám prajem, aby ste ostali zdraví.